gry weselne

Gry weselne — jakie warto zaplanować?

Planowanie przyjęcia weselnego to ekscytujący, ale też wymagający proces. Jedną z decyzji, której Para Młoda musi podjąć, jest wybór gier i zabaw, które umilą czas ich gościom podczas przyjęcia. Gry i zabawy ślubne mogą być doskonałym sposobem na zapewnienie rozrywki i integrację gości, tworząc niezapomniane wspomnienia z tego wyjątkowego dnia. Jednakże wybór odpowiednich może być trudny, dlatego poznaj kilka pomysłów, które warto rozważyć.

Kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie gier i zabaw?

Jeżeli Para Młoda zdecyduje się na DJ-a wodzireja, to on będzie odpowiedzialny za prowadzenie gier i zabaw podczas wesela. Współpracując z nim, można wcześniej ustalić, jakie gry i zabawy mają być przeprowadzone w trakcie imprezy.

Przykładowo, Para Młoda może przedstawić swoje preferencje co do rodzaju atrakcji, które chcieliby mieć na swoim weselu. Mogą również zasugerować konkretne zabawy, które chcieliby przeprowadzić w ramach swojej uroczystości. DJ wodzirej może też doradzić, jakie gry najlepiej pasują do charakteru wesela oraz jak można je zaplanować i przeprowadzić w sposób, który będzie dostosowany do ogólnego harmonogramu imprezy.

wesela - para młoda

Współpraca umożliwia wcześniejsze przygotowanie materiałów do gier, ustalenie zasad oraz koordynację przebiegu poszczególnych aktywności. Dzięki temu można zapewnić, że będą odpowiednio skomponowane z resztą wydarzenia i będą dostosowane do oczekiwań Pary Młodej oraz ich gości. W ten sposób można uniknąć niezręcznych zabaw, które będą wprowadzać gości w zakłopotanie. 

Najlepsze zabawy weselne z klasą – 3 propozycje na udaną zabawę

Zabawy weselne powinny być z klasą, ponieważ są one integralną częścią uroczystości ślubnej, podczas której wszyscy goście, w tym nowożeńcy, powinni czuć się komfortowo. Oto kilka propozycji zabaw z klasą, które zintegrują gości weselnych:

Zabawa „tykająca bomba”

Jest to popularna gra weselna, która została rozpropagowana przez jeden z teleturniejów i od kilku lat cieszy się dużą popularnością na weselach. Zabawa polega na tym, że uczestnicy odpowiadają na zadawane pytania. Mogą to być pojedynczy uczestnicy lub drużyny składające się z przyjaciół Panny Młodej i Pana Młodego. Pytania dotyczą Młodej Pary, ich znajomości, wspólnego życia czy hobby.

Elementem budującym napięcie jest tzw. tykająca bomba – pudełko wypełnione konfetti, które niegroźnie wybucha w nieokreślonym momencie. Za odgadnięcie poprawnej odpowiedzi uczestnik zabawy weselnej wręcza „bombę” kolejnej osobie w konkursie. Jeśli jednak odpowie błędnie lub nie zna odpowiedzi, zadawane jest mu kolejne pytanie.

Zabawa „gorące krzesła”

„Gorące krzesła” to popularna gra, która polega na tym, że uczestnicy ustawiają się wokół krzeseł ustawionych na środku parkietu, a gdy rusza muzyka, krążą wokół nich, a gdy orkiestra lub DJ zatrzymuje muzykę, muszą szybko siadać na dostępnym krześle. Problem polega na tym, że o jedno krzesło jest mniej niż uczestników, więc ktoś zawsze zostaje bez miejsca i odpada z gry. Wygrywa osoba, która w grze zostanie sama i pokona wszystkich. „Gorące krzesła” to zabawa pełna emocji i śmiechu, która świetnie integruje uczestników imprezy.

Limbo Dance

„Limbo” lub „Limbo Dance” i cieszy się dużą popularnością na weselach oraz innych imprezach. Jest to zabawa, która wymaga elastyczności i zręczności uczestników, a jednocześnie przynosi mnóstwo śmiechu i radości wszystkim obecnym.

Zasady tej zabawy są proste:

  1. Na początku należy przygotować wcześniej sznurek lub linę o długości około 3-4 metrów i rozciągamy go poziomo na środku sali.
  2. Wybieramy kilka par gości, które staną po obu stronach sznurka, trzymając się za ręce.
  3. Początkowo sznurek jest trzymany wysoko, a każda para tańczy, przechodząc pod nim, na przykład wykonując poloneza.
  4. Z każdym kolejnym przejściem sznurek jest coraz bardziej obniżany do dołu, co sprawia, że uczestnicy muszą coraz bardziej się schylać, aby go ominąć. Poziom trudności wzrasta.
  5. Para odpada, gdy dotknie sznurka lub w trakcie przechodzenia pod nim się rozdzieli.

Wygrywa drużyna, która zostanie jako ostatnia i przejdzie wszystkie etapy. Jest to świetny sposób na dodanie energii i dynamiki do wesela oraz na stworzenie niezapomnianych wspomnień dla pary młodej i wszystkich gości.

gry weselne dla gości

Przykładowe fanty za zabawy weselne

Nagrody w grach i zabawach weselnych mogą być różnorodne i zależą od preferencji oraz budżetu Pary Młodej. 

Oto kilka przykładów nagród, które można przyznać uczestnikom:

  • Upominki lub drobne prezenty — Świetnym pomysłem mogą być na przykład upominki związane z tematyką wesela, jak również gadżety (magnesy na lodówkę z datą ślubu) czy słodycze.
  • Bony podarunkowe — Uczestnicy mogą otrzymać bony na zakupy, do restauracji lub na usługi, które są popularne wśród gości weselnych lub ich żartobliwe odpowiedniki, np. zupka chińska jako danie w wykwintnej chińskiej restauracji, czy kaktus jako zabieg akupunktury.
  • Alkohol — Butelki wina, wódki lub innych alkoholi mogą być atrakcyjną nagrodą dla zwycięzców.

Nagrody są często dodatkowym elementem motywującym do udziału w zabawach i konkursach oraz dodają dodatkowego elementu rywalizacji i zabawy do wesela.