Cześć! Ciesze się, że tu trafiłaś. Chcesz zapewnić gościom podczas wesela bezpieczną zabawę. Rozumiem doskonale dylemat, jaki przechodzisz: odwołać, przełożyć, a może jednak zorganizować zaplanowane od paru lat przyjęcie weselne. Co może się stać i jak zminimalizować zagrożenia dla Twoich najbliższych. Postaram się opisać, jak wyglądają obecnie wesela okiem wodzireja.
Informacje w TV
Powiedzmy sobie szczerze. Jeśli szukasz lekkiej i przyjemnej rozrywki, po której spokojnie wieczorem zaśniesz, to obejrzyj sobie jakiś klasyczny horror. Skoro jednak należysz to tej coraz mniejszej grupy ludzi, którzy słuchaj wiadomości, to mam dla Ciebie ważną informację. Nie twierdzę tu, że telewizja kłamie, że ktoś nami manipuluje itd. Żyjemy w czasach, gdzie wszystko jest towarem, nawet informacja. Towaru bez dobrej reklamy i rzucającego się w oczy opakowania prawie nikt nie kupi. Jest też teoria, że nie kupujemy produktu, tylko emocje, jakie się z nim wiążą i to jaki wizerunek kreuje reklama, ale nie będę się w to zagłębiał. Programy informacyjne walczą o twoją uwagę. Prezentują same makabryczne afery, zamachy itd. Pandemia to dla nich wspaniała okazja do mówienia, że jest źle. Czynią to, bo zależy im na oglądalności. Im więcej ludzi przed odbiornikiem tym większe siano z reklam i koło się kręci. Przypomnij sobie, że jeszcze parę miesięcy temu ten wirus był tak straszny, że prawie każdy rozważał budowę bunkra w piwnicy i robił ogromne zapasy makaronu i papieru toaletowego.
Co mamy dzisiaj i co mówią wiadomości, też się nie pokrywa, ale to już zostawiam. Mama mi powiedziała, nie wierz we wszystko, co mówią, więc jej słucham.
Obecna sytuacja na weselach
Przejdźmy do głównego wątku tej całej sytuacji. Dla bezpieczeństwa narodu zamrożono gospodarkę i zabroniona organizowania wesel. Przechodziłem przez ten chaos. Klientów, którzy nie wiedzieli co zrobić, bo nagle świat się zmienił. Miejmy nadzieje, że taka akcja się już nie powtórzy. Od 7 czerwca 2020 można robić wesela. Na tym się skupimy.
Rozumiem, nad czym się głowisz. Telewizja straszy, rodzice mają swoje zdanie, co z gośćmi zza granicy, jak to zrobić, aby nikomu nic się nie stało. Nie mam wpływu na media, tylko sporadycznie mnie zapraszają. Rodziców i w szczególności teściów też musicie sami przerobić. Podróże międzynarodowe w czasie pandemii to zupełnie nie mój temat, więc napiszę o tym, co najważniejsze.
Zdecydowałaś się z narzeczonym, że jednak wasze wesele się odbędzie. Co was może spotkać na sali, opiszę, bo po kilku weselach wiem, jak to wygląda. Stresowałem się bardzo pierwszą imprezą po odmrożeniu gospodarki. Zastanawiałem się nad tym, jak zareagują ludzie na weselu. Czy będą mocno skrępowani, czy w ogóle przyjdą? Zastanawiałem się też jak pokierować zabawą tak, aby była bezpieczna.
Najważniejsze momenty wesela okiem wodzireja:
1. Życzenia
Czy wypada pocałować pannę młodą, czy lepiej to sobie darować? Niby oczywiste, że wypada, ale są bezpieczniejsze sposoby. Jako osoba, która prowadzi wesele, jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo na nim, więc przy zaproszeniu do złożenia życzeń Młodej Parze wspomniałem, że jeśli ktoś czuje się schorowany, lub dopiero co skończył szychtę w kopalni ???? to proponuje całusy zastąpić japońskim ukłonem. Goście się dostosowali i dość grzecznie złożyli życzenia. Nie wyglądało to dziwnie, tyle powiem po 20 latach prowadzenia wesel. Normalne miłe życzenie z mniejszą ilością pocałunków.
2. Toast
Pierwsza okazja przy śpiewaniu sto lat, aby zdementować plotki, że alkohol zabija wirusa. Wspomniałem żartobliwie, że upicie się nie zabije wirusa, ale dobry drużba jest w stanie go mocno nastraszyć. Moją obawą było, że wesele będzie nudne. Goście, zamiast tańczyć wybiorą mniej ryzykowne siedzenie przy stole. Zaczną się nudzić, a wiadomo jak się człowiek na weselu nudzi, to sięga po alkohol. Moją specjalnością jest takie pokierowanie zabawą, żeby goście nie potrzebowali sięgać za dużo do kieliszków. Nowa sytuacja związana z COVID-19, była dla mnie nowym wyzwaniem, ale spokojnie. Goście dość chętnie bawili się przez całą noc. Tańce na parkiecie odbywały się normalnie, może było mniej odbijanych itd. ale na każdym pandemicznym weselu tańczono i parkiet nie świecił pustkami.
3. Obiad
Przed zaproszeniem na obiad poinformowałem wszystkich gości, że wypada umyć i zdezynfekować ręce, bo w dzisiejszych czasach nic tak nie budzi zaufania i szacunku do człowieka, jak zapach spirytusu ???? Kolejka ustawiła się do łazienki, a potem polano kompot z kurczaka. Normalny obiad. Zadbaj tylko o środki do dezynfekcji i ręczniki papierowe. Będzie ok.
4. Taniec
Parę słów o tańcu napisałem wcześnie, ale jako Wodzirej na weselu prowadzę również wiele animacji tanecznych i tańców integracyjnych. Wiele z nich zawiera elementy, które mogą obecnie być odbierane jako narażanie gości na zbędne ryzyko np. przybijanie piętek :). Dlatego wybrałem takie tańce, aby wszyscy, którzy się bawią nie musieli się obawiać, dodatkowego zagrożenia. Bardziej zumba niż belgijka.
5. Zabawy na weselu
Jeśli chodzi o poziom obaw z mojej strony, to najbardziej wiązały się z tym elementem przyjęcia. Jak było? Postawiłem na bezpieczne zabawy, które nie wymagały żadnych zbędnych kontaktów między obcymi ludźmi. Familiada weselna spisała się świetnie (jedyna różnica to goście stali z przyzwyczajenie trochę dalej od siebie). Wybuchowa paczka też dała rade, bo tylko kapitanowie przekazywali sobie paczkę, a po eksplozji kapitan zwycięskiej drużyny mógł jako pierwszy umyć ręce ???? Prowadząc przyjęcia weselne, od dawna stawiam na zabawy, który nie zmuszają ludzi do ośmieszania się, picia na wyścigi, czy robienie tych wszystkich głupich rzeczy, z którymi kojarzą ci się zabawy na weselu. Zabawy w moim wykonaniu łączy jedna wspólna cecha – są bezpieczne. Na weselach w ostatnich tygodniach miało to kluczowe znacznie. Dla minimalizacji ryzyka zrezygnowałem z kapeluszy meksykańskich, konkursów tanecznych i zabaw wymagających używania rekwizytów. Po co kusić los. Lepiej elastycznie się dostosować do sytuacji, jaką mamy.
6. Oczepiny
Zapraszam do zapoznania się ze zdjęciami w galerii, są bardzo ładne, a do tego bezpieczne z samego założenie, więc po prostu dały radę.
7. Zachowanie gości
Nie zauważyłem niczego dziwnego. Każda impreza ma swój specyficzny klimat, który jest wypadkową charakterów zabranych na niej osób. Kilka wesel to mała próbka, aby ocenić ogólną tendencję, ale odczucie, jakie mam jest jedno. Wszystko jest ok. Ludzi zachowują się normalnie. Mniej ekspresyjnie szaleją na parkiecie, ale nadal świetnie się bawią. Podczas rozmowy jest pewien zwiększony dystans, ale tylko w przeliczeniu na centymetry.
8. Ilu gości odmawia, przyjścia na wesele
Według tego co młode pary planują. 100 osób zaproszonych to około 80 osób, które w normalnych czasach przychodziły na wesele. Teraz te 20 osób ma wymówkę inną niż – NIE CHCE PRZYJŚĆ, ALE NIE WIEM JAK TO POWIEDZIEĆ, więc z niej korzystają.
Przykład ostatnie wesele zaproszone 100 osób, a pojawiło się 78 ludzi. Jak ktoś nie chce to wymówkę znajdzie i kropka.
Wnioski końcowe. Podsumowanie wesele, a COVID-19
Wszystko, co się dzieje, ma swoje dobre i złe strony. Spójrzmy na razie na to, co dobrego da nam COVID-19, bo tego Ci w telewizji nie powiedzą. Wzrośnie w społeczeństwie świadomość, że trzeba myć ręce. To chyba najważniejsza różnica. Zadbamy o czystość swoją i dzięki temu zaczniemy dużo mniej chorować nie tylko na tego jednego wirusa. Drugą ważną zmianą, jaką za chwilę zobaczymy to, że chorzy nie będziemy chodzić do pracy. Skończy się czas , w którym musieliśmy być dla szefa w 100% dyspozycyjni w zdrowiu i chorobie. Kiedy zachorujemy na obojętnie jaką chorobę sami będziemy unikać kontaktu z innymi, aby ich nie narażać. Wydaje mi się, że świat z COVID-19 nie będzie taki zły.
Mam nadzieje, że moje odczucie utwierdzą cię w przekonaniu, że nie ma co pochopnie rezygnować z organizacji przyjęcia. Jeśli pomogłem, cieszę się, bo taki był cel tego artykułu. Jeśli mimo to masz zamiar zmienić termin imprezy, poczekaj jeszcze trochę, bo wszystko jest na dobrej drodze ku normalności.
Zalecenia
– przed każdym posiłkiem myjemy ręce
– środki do dezynfekcji przy bufetach z napojami, deserami i wiejskich stołąch
– klimatyzacja tak, ale z dużym dostępem powietrza z zewnątrzy (wyłączona rekuperacja)
– domownicy razem przy jednym stole
– ograniczenie zabaw z gadżetami (kapelusze, peruki, maski itd.)
Scenariusz wesela: jak współpracować z DJ-em i wodzirejem, aby zrealizować swoje pomysły?
Wesele to jedno z tych wydarzeń, które pozostają w pamięci…
Koszty weselne – ile zapłacisz za talerzyk?
Branża ślubna dynamicznie się rozwija. Koszty wesela rosną z roku…
Idealna impreza w Poznaniu z DJ-em – Jak wybrać najlepszego DJ-a na swoje wydarzenie?
Organizacja idealnej imprezy to nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego,…