ZAIKS a wesele

logo zaiks

Mój wywiad z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Prezenterów Muzycznych Robertem Sroczyńskim na FB:

zaiks na weselu

Jak to wygląda u mnie?

1. Jeśli lokal opłaca tantiemy, to wszystko załatwione.

2. Jeśli to Wy musicie te kwestie uregulować, chętnie Wam pomogę. Zajmę się wypełnieniem niezbędnych papierów i wniesieniem opłaty. Opłata ta zostanie doliczona do kosztów oprawy muzycznej wesela.

Ile to kosztuje?

W zależności od powiatu spotkałem się z dwoma sposobami ustalania stawki.

1. Pierwszy sposób to wniesienie opłaty uzależnionej od wysokości honorarium zespołu lub DJ-a. Pobierana jest opłata w wysokości 10% wynagrodzenia za oprawę muzyczną.

2. Drugi sposób to tabela ze stawkami, gdzie stawka uzależniona jest od ilości par na imprezie oraz wielkości miejscowości, w której ona się odbędzie.

tabela opłat zaiks

Kontrola na weselu

Osobiście nie miałem jeszcze kontroli na weselu czy osiemnastce, jednak z licznych tematów, które pojawiają się na forach internetowych wynika, że można się z nimi spotkać. Przebieg kontroli jest mi znany z dawnych lat, kiedy jeszcze pracowałem jako DJ na dyskotekach, a tam kontrole są znacznie częstsze.

Osoby kontrolujące mają odpowiednie uprawnienia do tego, aby wejść do lokalu i sprawdzić to, co podlega ich kompetencjom. Nie jest najlepszym pomysłem utrudnianie im pracy. Kontrole przeprowadza policja gospodarcza od 2005 roku. Na jednym forum znalazłem nawet temat gdzie Pan Młody wraz z DJ-em zakończyli wesele drzemką w areszcie.

Kontrolerzy interesują się trzema kwestiami:

1. ZAIKS – czy został opłacony

2. Czy DJ gra z legalnych nośników (oczywiście ja gram legalnie)

3. Czy wszyscy pracownicy mają umowy z pracodawcą i nie pracują „na czarno”

Podsumowanie

Koszty jakie trzeba ponieść nie są duże i szanując prawa autorów muzyki i tekstów, warto je uregulować i bawić się spokojnie. Reasumując Kary wynikające z rzadkiej, ale jednak możliwej kontroli, mogą być o wiele bardziej dotkliwe.

 Od czasu kiedy napisałem ten artykuł ZAIKS stworzył stronę internetową, na której można wyliczyć jaką kwotę należy zapłacić i przez internet załatwić wszystkie formalności. Jest to duże ułatwienie, z którego korzystam i w związku z tym zachęcam wszystkich. Jest to spore uproszczenie i wydaje mi się, że koszty są nieco niższe niż w tabeli stawek. Dla ułatwienie podaję link do strony, na której można wszystko załatwić:

Strona ZAIKS ONLINE

Blog DJ na wesele