muzyka na weselu budzi emocje

Muzyka na wesele 2023

Ciekawostka na początek:

W bazie iTunes jest obecnie ponad 90 milionów utworów muzycznych (nie są to wszystkie utwory, jakie powstały). Zakładając, że każdy z nich ma 3 minut, aby je wszystkie przesłuchać potrzebujemy: 270 milionów minut, czyli około 4,5 miliona godzin, czyli około 187.5 tysiąca dni, czyli około 511 lat

Jak to możliwe? Sam nie wiem i przeraża mnie, ile się tego pojawiło. Więc jeśli chciałbym się przedstawić jako znawca muzyki, to chyba bym skłamał, bo Nie robiąc nic poza słuchaniem, poznałbym około 5% całej twórczości światowych muzyków.

Tak ogromna konkurencja jest w branży fonograficznej.

Teraz rozumiesz, dlaczego tak łatwo zaskoczyć DJ-a utworem, którego nie zna, a twoim zdaniem powinien znać. Dodajmy do tej listy liczne remiksy, mashupy, covery i nagrania, których nie da się kupić nigdzie.

Muzyka na wesele – to miks różnych gatunków muzycznych.

Dobry DJ na wesele wie, że samo Disco-Polo nawet dla najwierniejszych fanów to za mało. Trzeba to z czymś wymieszać. Nic tak nie psuje zabawy, jak monotonia.

Jaką muzykę na wesele wybrać?

Najprościej jest dopasować muzykę do uczestników zabawy. Dlatego zawsze pytam swoje Pary Młode o ich gusta i imprezy, na jakie chodzili ze znajomymi. Dzięki temu jako DJ na weselu jestem w stanie dopasować się do ich gustów. Nie chodzi tu tylko o puszczenie kilku utworów, a nadanie specyficznego klimatu waszej imprezie. Ze mną możecie jeszcze raz przeżyć najlepsze chwile w swoim życiu.

Wesele weselu nierówne.

Jedna playlista 100 kawałków nie załatwi sprawy. Potrzebujecie czegoś więcej, bo każde wesel jest inne. Wie o tym każdy zawodowy DJ Wodzirej, który zawodowo prowadzi imprezy. Cały czas obserwuje parkiet i rozmawia z ludźmi, szukając wspólnej nuty, która pomoże im przetańczyć całą noc. Jakie gatunki muzyczne pojawiają się na „prawie” każdym weselu:

– Disco-Polo

Ok wiem, że wielu z was tego nie lubi i unika jak ognia, jednak co zrobić jak wujek podejdzie i poprosi „jesteś szalona” dla żony. Walczyć z nim, czy zagrać. Nawet mimo szczerych chęci nie da się wyeliminować w 100% tego gatunku i na większości imprezy, chociaż w niewielkiej ilości, ale gram polską muzykę taneczną.

– Biesiada

Muzyka dla bardzo starej młodzież 🙂 Tak, jak ty również seniorzy chcieliby jeszcze raz zaszaleć przy przebojach swojej młodości. Przez ostatnie 20 lat zauważyłem, ze udział muzyki biesiadnej spadł prawie do zera. Często jest w formie małego akcentu, czy śpiewania przy stole i wystarczy.

– Pop

Popularne utwory znane z radia i telewizji. Aktualne nuty z list przebojów goszczą na imprezach weselnych granych przez DJ-ów znacznie częściej niż kawałki Zenka z Podlasia 🙂 Hity na czasie pomagają też w datowaniu nagrania wideo z wesela 🙂

– Rock

Wszystkie podgatunki rocka, które są słuchane przez gości w różnym wieku, spisują się świetnie na imprezach. Podczas prowadzenia imprez jako DJ wodzirej nie raz trafiałem na rodziny, które niczego innego nie potrzebowały przez całą noc, jak dobry rock.

– Rock’n’roll

Kojarzy się głównie ze starymi przebojami, jednak współcześnie nadal wielu wykonawców tworzy przeboje w tym gatunku (Enej, Poparzeni Kawą Trzy, Dawid Podsiadło itd.). Również wiele szybszych kawałków Disco-Polo ma wiele inspiracji z rock’n’rolla.

– Muzyka klubowa (Techno, Trance, House)

Już nie tylko Pary Młode i ich znajomi wychowali się na tej muzyce, ale niejednokrotnie, to rodzice weselni poznali się na festiwalu np. Sunrise w Kołobrzegu. Muzyka klubowa jest często na imprezach okolicznościowych o odpowiedniej godzinie, kiedy goście już załapali odpowiedni klimat.

– R&B, czy Hip-Hop

Gatunki warte wzmianki, jednak ja sam bardzo mało gram takich nutek. Te klimaty są popularne wśród młodszych uczestników imprezy i bardzo często zawierają sporo „ozdobników”, od których uszy więdną. Jednak za młodu też podobnych rzeczy słuchałem.

– Muzyka lat 90-tych

Muzyka tej dekady w większości kojarzy mi się z dobrą zabawą na parkiecie. Dużo świetnych przebojów, które nie tracą swojej mocy do dzisiaj (Dr Alban, Mr President, Loona, Loft, SNAP) To tylko kilka przykładów genialnych autorów ponadczasowych przebojów, które uświetniają niemal każdą imprezę.

– Muzyka lat 80-tych

Dekady, w której powstała muzyka elektroniczna i dużo nurtów muzycznych. Wiele z nich zasługuje na wzmiankę i miejsce na Twojej imprezie. Dodatkowo obecnie coraz więcej nowych przebojów pozostaje na bazie inspiracji starymi hitami. Takie połączenia starego dobrego utworu, z nowym brzmienie robi dobrą robotę na weselach. DJ-e uwielbiają wyszukiwać takie perełki muzyczne, które łączą pokolenia wszystkich gości na parkiecie.

– Starsze przeboje i standardy

Jak daleko cofniemy się w czasie, zależy od wieku twoich gości oraz od ich umiejętności tanecznych. Standardy takie jak walc wiedeński, walc angielski, cha-cha, rumba, foxtrot, samba, salsa to gatunki, do których trzeba umieć zatańczyć. Mam je również w repertuarze i potrafię się w nich poruszać.

Gatunków pojawiających się na weselu jest więcej, jednak ta lista wymienia najczęściej grane przez DJ-a na weselu.

Ważniejsze jednak od tego, co się gra, jest to, jak się gra. Dobry DJ na weselu potrafi płynnie przechodzić pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi. Umiejętne miksowanie muzyki daje przyjęciu dynamiki i świeżości. Nie nudzisz się, a to już spory plus.

Dlaczego potrzebujesz dobrego DJ-a na wesele?

Sama muzyka i sprzęt nie wystarczą, aby twoje przyjęcie było sukcesem. Do muzyki potrzebne jest serce i umiejętności. Mając do wyboru kilku DJ-ów na wesele, kieruj się pasją. Jeśli wyczuwasz ją w kandydacie na oprawcę muzycznego, do daj mu szansę. Miłość o muzyki i swojej roboty to gwarancja udanej imprezy.