oczepiny weselne - baner

Oczepiny weselne – tradycja i wspólna zabawa

Każdy z nas, choć raz w życiu, miał okazję uczestniczyć w weselu, na którym odbywały się oczepiny. Tradycyjne zabawy ślubne stanowią integralną część charakteru tego wyjątkowego dnia, a mało kto wyobraża sobie bez nich tę radosną uroczystość. Jak zorganizować oczepiny w sposób elegancki, unikając zażenowania gości i sprawiając, by spędzili oni miło czas?

Zanim jednak zaprezentuję pomysły na świetne zabawy weselne, poświęćmy chwilę na przyjrzenie się historii tego zwyczaju. Oczepiny, znane również jako przedbabiny, czepiny czy czepienie, to obrzęd wywodzący się z pradawnych tradycji słowiańskich rodów. Nazwa tego zwyczaju pochodzi od czepca, który żony nosiły na głowie, zastępując nim panieński wianek.

Skąd się wzięły i czym są oczepiny?

Tradycyjne oczepiny odbywały się o północy – symboliczna godzina przejścia ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Rozpoczynano je ceremonią zdjęcia z głowy Panny Młodej wianka oraz obcięcia jej włosów (dziś niewyobrażalne, prawda?). Następnie na głowę świeżo upieczonej mężatki zakładano czepiec weselny – zazwyczaj szyty specjalnie na tę okazję, prezent od matki chrzestnej. W tym momencie kobieta oficjalnie stawała się żoną. Dzisiaj oczepiny przybrały formę zabaw, służących zintegrowaniu rodzin Państwa Młodych i urozmaiceniu samego wesela.

Jeszcze kilka lat temu wiele z tych zabaw miało frywolny charakter. Przekładanie surowego jajka z jednej nogawki partnera do drugiej (oczywiście na czas) czy podawanie sobie wałka między udami nie zawsze było uznawane za gustowne. Dlatego, jeśli nie jesteście zwolennikami kiczu i pragniecie zapewnić swoim gościom rozrywkę z klasą, zapraszamy do dalszej lektury.

oczepiny zabawa

Kiedy zrezygnować z zabaw oczepinowych?

Pamiętajcie, że oczepiny nie są obowiązkowe. To Wasze wesele, Wasz czas, a Wy decydujecie o przebiegu całej zabawy. Nigdy nie zmuszajcie do udziału w zabawach gości, zwłaszcza jeśli wiecie, że nie są one w ich guście. Kiedy warto zrezygnować z oczepin:

  • Jeśli jednogłośnie nie chcecie ich organizować.
  • Gdy goście nie będą się dobrze bawili przy tego typu zabawach.
  • Kiedy wybraliście skromne przyjęcie w gronie najbliższych.
  • Jeśli stawiacie na elegancję i dystyngowane przyjęcie weselne.

Jeśli natomiast nie wyobrażacie sobie wesela bez oczepin, zorganizujcie takie, które będą w dobrym guście i w których chętnie weźmie udział każdy gość.

Jak zorganizować oczepiny z klasą – 6 propozycji gustownych zabaw na oczepiny

1. Tradycyjne rzucanie welonem i muszką: Zacznijmy od najbardziej znanej tradycji oczepinowej – rzucania welonem i muszką. Dookoła Panny Młodej zbierają się wszystkie panny obecne na weselu, tańczą w rytm muzyki, a kiedy ta cichnie, Panna Młoda rzuca w tłum welonem lub bukietem ślubnym. Która dziewczyna złapie welon, ta pierwsza wyjdzie za mąż. Następnie zabawę tę powtarza się w gronie kawalerów – Pan Młody rzuca swoją muszką, krawatem lub inną częścią garderoby. Alternatywą jest obcinanie wstążek przyczepionych do bukietu. Panny trzymają losowo wstążki, a Pani Młoda obcina je. Dziewczyna, której wstążka zostanie przecięta jako ostatnia, zostanie pierwszą, która wyjdzie za mąż.

2. Test wiedzy o Parze Młodej (zabawa zespołowa dla gości): Ta zabawa świetnie sprawdza się na weselach z okrągłymi stołami. Przed weselem Para Młoda przygotowuje pytania dotyczące siebie, a następnie przekazuje je osobie prowadzącej wesele. Goście otrzymują arkusze z pytaniami – po jednym dla każdego stolika. W trakcie oczepin goście uzupełniają „test”, podpisują się i oddają do jury, zazwyczaj obsługi zatrudnionej na weselu. Wygrywa stolik z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. Jeśli kilka stolików ma tę samą liczbę poprawnych odpowiedzi, prowadzący ma pytania awaryjne, które zadaje na forum. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zgłosi się z poprawną odpowiedzią. Prawidłowe i najzabawniejsze odpowiedzi czytane są na głos.

3. Zabawa taneczna „Dookoła świata”: Ta zabawa ma na celu roztańczenie się gości weselnych, niekoniecznie o północy. Państwo Młodzi stają na czele dwóch „pociągów” i podczepiają do nich „wagoniki” z gośćmi. Zespół gra „Jedzie pociąg z daleka”, a kiedy muzyka cichnie, wodzirej ogłasza, do jakiej stacji dojechał pociąg. Stacjami są różne kraje, a zadaniem gości jest zatańczenie z najbliższym sąsiadem w rytm tradycyjnego tańca danego kraju. To wspaniała okazja, by sala tańczyła w rytmie walca wiedeńskiego, argentyńskiego tango czy brazylijskiej samby! Po zakończeniu tańca pociąg rusza w dalszą trasę do kolejnego państwa.

para młoda - oczepiny

4. Test zgodności dla Pary Młodej: Państwo Młodzi siadają naprzeciwko siebie, mając w rękach dwie tabliczki – „ja” i „on/ona”. Prowadzący zadaje im szereg pytań, na które muszą odpowiedzieć jednocześnie. Za każdą zgodną odpowiedź otrzymują punkt. Pytania mogą dotyczyć ich związku, wspólnej historii czy wizji przyszłości. Świadkowie również mogą włączyć się w zabawę. Przykładowe pytania to: kto pierwszy powiedział „kocham Cię”, kto pierwszy wyciągnął rękę na zgodę, kto lepiej gotuje, kto lepiej jeździ autem, kto wybrał miejsce wesela.

5. „Jaka to melodia”: Zbierzmy wszystkich znawców muzyki na środku i zorganizujmy zabawę w stylu programu „Jaka to melodia?”. Wybór piosenek może być tematyczny, na przykład muzyka filmowa.

6. Wspomnienie: Ta zabawa zaczyna się trochę wcześniej. W trakcie przerwy od tańców, gdy goście zasiadają do stołów, każdy z nich otrzymuje karteczkę. Na niej zapisuje swoje wspomnienie związane z Parą Młodą. Następnie wrzuca karteczkę do przeznaczonego naczynia. Państwo Młodzi losują karteczki i odgadują, czyje wspomnienie jest zapisane. To wspaniała zabawa, która przywołuje wiele emocji.

Oczepiny to nie tylko tradycja, ale również okazja do stworzenia niezapomnianej atmosfery na swoim weselu. Wybierając zabawy, pamiętajmy o elegancji i dobrym guście, by każdy uczestnik mógł cieszyć się tą radosną chwilą bez zażenowania.