Jak zorganizować małe wesele

Jak zorganizować małe wesele – na 30 osób

Czy warto robić małe wesele?

Jak zorganizować małe wesele?

Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Podpowiem Wam jak zorganizować małe wesele.

W Polce pojawia się moda na niewielkie wesela. Nie da się ukryć, że głównie jest to spowodowane przyczynami finansowymi. Koszty usług weselnych rosną, a wypłaty stoją w miejscu. Do wyboru macie dwa warianty:

– Zrezygnować z wesela, lub przełożyć je na bliżej nieokreśloną przyszłość.

– Zaprosić najważniejszych gości na małe przyjęcie.

Zacznijmy zatem od budżetu i podpowiem wam, na czym warto zaoszczędzić.

Zacznijmy od Was:

Suknia Panny Młodej i dodatki. Chcesz wyglądać pięknie i nie nabierzesz się na frazesy: „nie szata zdobi człowieka…” 🙂 Nie przesadzajmy jednak, bo widziałem suknie, za które dałoby się kupić dobrej klasy samochód osobowy.

Rozejrzyj się po ogłoszeniach w internecie. Być może skusisz się na suknię używaną, lub wypożyczoną? Być może domyślny małżonek, doceniając twoje poświęcenie i kupi Ci w prezencie jakiś skromny czterokołowy dodatek, pasujący kolorem do torebki w zaoszczędzonej kwocie. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, to szukajmy dalej fajnych pomysłów na ograniczenie kosztów.

Strój Pana Młodego. Jak suknia jest na wypasie, to i małżonek musi się dostojnie prezentować. Garnitur posłuży mu wielokrotnie. Nada się na większość okazji rodzinnych i jeśli chłopa nie utuczysz, to będzie go nosił kilka lat. Warto postawić na dobry materiał, który wytrzyma niejedną wizytę w pralni chemicznej.

Czym podjechać pod salę? Jakie auto do ślubu wybrać? Była moda na wypasione limuzyny, super sportowe auta itd., jednak obecnie coraz częściej Para Młoda podjeżdża jakimś klasykiem. Nie mówię tu o luksusowych furach z minionej epoki, a np. o garbusach, 2CV, czy dużych fiatach. To początek waszej wspólnej drogi, więc bardzo mocno rekomenduje zaoszczędzenie na tym wydatku. Polecam zastanowić się nad tym, co możecie mieć za darmo. Być morzę jakiś kuzyn, lub wujek ma wypasioną furę i z chęcią podjedzie z wami pod kościół.

Miejsce na wesele.

Wybór miejsca na wesele, to jeden z najważniejszych punktów. Najważniejsza podpowiedź ode mnie: dopasuj wielkość sali do ilości gości. Zaufaj doświadczonemu wodzirejowi. Sala, która jest w stanie pomieścić 200 osób. Nie nadaje się na wesela dla 30 gości. Koszty to jedna strona medalu, druga to olbrzymia pusta przestrzeń, która spowoduje, że nawet gdy wszyscy wejdą na parkiet, to będzie to wyglądało mizernie. Rozmiar ma znaczenie! Istnieją sztuczki na optyczne zmniejszenie pomieszczenia, ale pomyślmy o innym rozwiązaniu.

Kameralne przyjęcie weselne może odbyć się w uroczym miejscu, które nie jest w stanie pomieścić wielkich weselnych imprez. Przykładem niech będą: pałacowe sale. Zwykle ich wielkość nie pozwala na to, aby jednocześnie pomieścić stoły z jedzeniem i parkiet. Wam może się to udać. Możecie także poszukać miejsc alternatywnych, romantycznych, gdzie da się zorganizować oryginalne wesele. Niech fantazje was poniesie i będzie Waszym przewodnikiem.

Menu weselne.

Co zrobić, aby zaoszczędzić an jedzeniu. Drastyczne okrojenie ilości jedzenia nie jest dobrym pomysłem. Bywałem już na imprezach, gdzie gości chodzili do kuchni pytać się kiedy podadzą coś do jedzenia, bo są głodni. Uwierz mi, nie chcesz być w takie sytuacji. Rozsądnie patrząc na menu, można z niego nieco dań wykroić, ale nie zmieni to drastycznie kosztu, bo musimy pamiętać, że nie tylko to, co na talerzu jest wycenione. Płacimy również za: sztućce, obrusy, krzesła, kelnerów, kucharzy, prąd, gaz, wodę i wszystkie inne koszty, których na stole nie widać, jednak właściciel musiał je ponieść, aby postawić przed nami kotlecik.

Odważnie zaproponuję rezygnację z udźca. Dwadzieścia lat temu był to rarytas i prawdziwa atrakcja na imprezie. Dzisiaj znudził się już i można w to miejsce zaproponować coś innego: lody tajskie, kuchnia fusion, bar sałatkowy, spacer dla zdrowia 🙂

Usługi dodatkowe na małe wesele.

Mała impreza nie może być całkowicie pozbawiona atrakcji. Co jednak wybrać, aby wnieść wartość do przyjęcia weselnego. Polecam fotobudkę, bo wystarczy Wam godzina, lub dwie na fajne pamiątkowe fotki z całą weselną ekipą. Alternatywnie można wynająć INSTA X-a. Nie kosztuje to wiele, a często oprawcy muzyczni tacy jak ja mają taką atrakcję w ofercie. Odradzam za to napis LOVE. W przypadku pożaru na pewno będzie to ostatnia w kolejce rzecz do wyniesienia. Warto skupić się na tematach rozrywkowych, które angażują gości i pomagają się zintegrować. Tu przychodzi z pomocą dobry DJ.

Unikaj atrakcji, które rozpraszają gości i rozbijają ich na mniejsze grupy, bo nie ma ich zbyt wielu, a są bardzo potrzebni na parkiecie.

Korzystaj z atrakcji w pakiecie. Jeśli twój DJ oferuje np. ciężki dym na pierwszy taniec, to będzie to tańsza atrakcja, niż zewnętrzna firma, która musi dojechać na miejsce i poświęcić czas. Podobnie z wszystkimi zewnętrznymi atrakcjami, zatem sprawdź dokładnie, co oferują twoi usługodawcy.

Oprawa muzyczna.

Co wybrać DJ, czy zespół? To temat na zupełnie inny i bardzo długi post. Wydaje mi się, że szukając tańszych rozwiązań, skłonicie się w stronę DJ-a. W tym szczególnym przypadku nie doradzam oszczędności. Pamiętajcie, że cena jest wyznacznikiem jakości, a prezenter muzyczny, który podejmie się poprowadzenia małego przyjęcia weselnego, wcale nie ma lekkiej pracy. Tak naprawdę zza konsoli sprawa wygląda znacznie trudniej i wymaga większego zaangażowania w prowadzenia zabawy.

Duże wesele prowadzi się znacznie łatwiej. Zależy ci dobrej zabawie gości, to poszukaj oszczędności w innym miejscu. Koszt DJ-a to około 3000 – 5000 zł. Będzie to usługa warta tych pieniędzy i na pewno nie będziecie się wstydzić jakości. Bez problemu znajdziecie tańsze oferty nawet i za 1000 zł. Jednak spróbuj sobie przypomnieć różne imprezy, na których byłeś / byłaś i zastanów się, czy ta oszczędność się opłaca. Sam byłem młodym i tanim DJ-em i myślałem, że mój entuzjazm i zaangażowanie wystarczą, aby goście dobrze się bawili. Brakowało mi doświadczenia, które jest w tej pracy kluczowe i warte swojej ceny.

Fotograf, kamerzysta na wesele.

Jak zaoszczędzić na wspomnieniach? Wydaje się oczywiste i potwierdza to praktyka, że kamerzysta częściej jest pomijany w weselnych budżetach. Powody są różne: nie czujecie się komfortowo na filmie, nie chcecie za to płacić, nie widzicie wartości w filmie z wesela. Warto rozejrzeć się za ofertą w pakiecie foto + wideo. Takie połączenie sprawdza się i daje możliwość zaoszczędzenia kilku groszy. I spotykam często takie firmy. Często jednak kamerzysty nie ma na imprezie. Fotograf pojawia się na praktycznie każdym weselu. Trudno się dziwić, skoro chcecie pięknie wyglądać, to chcecie także mieć piękne wspomnienia. Da się zaoszczędzić, biorąc nieopierzonego amatora, który dopiero zaczyna przygodę z fotografią, ale efekt jego pracy może być daleki od ideału. Możecie zaryzykować, ale nie gwarantuję zadowolenia.

Zaproszenia ślubne i podziękowania.

Zrób to sam. Odrobina umiejętności plastycznych i dobrych chęci wystarczy do stworzenia unikalnych zaproszeń i fajnych podziękowań, które goście znajdą przy talerzyku. Kiedyś tradycją było, że goście wychodzący z imprezy byli obdarowywani ciastem i flaszką. Ten zwyczaj zanika w ostatnich latach i jakoś za nim nie tęsknie. Proponuję te pozycję skreślić z listy kosztów weselnych. JAK ZORGANIZOWAĆ MAŁE WESELE

Alkohol i napoje

Ile zamówić wódki na wesele? Znajdziesz różnych mędrców w internecie, którzy chętnie doradzą w tej kwestii. Ja wiem, że i tak posłuchasz tego, który każe kupić najwięcej. Złota rada ode mnie: kup ile chcesz, ale z możliwością zwrotu. Istnieją sklepy i hurtownie, które umożliwiają zwrot niewykorzystanych alkoholi i soków po imprezie. Polecam.

Poprawiny

Drugi dzień weselnej zabawy. W odróżnieniu od wesele, poprawiny to bardzo tania imprezy. Sprawdź, jak będzie to wyglądało w twoim przypadku, ale sugeruje Ci sprytny zabieg, z którym nie raz się spotkałem. Zaproszenie gościa na wesele jest kilkukrotnie droższe niż na poprawiny. Co roku mam kilka przyjęć weselnych na 30 osób i przy tym poprawiny na 120 osób. Wydaje się dziwne, ale ma sens. Przemyśl czy nie jest to złoty środek, którego szukasz.

Więcej o tym jak zorganizować małe wesele dowiesz się z filmu na kanale Dobre Wesele:

JAK ZORGANIZOWAĆ MAŁE WESELE – IMPREZJA DAMIAN NOWACZYK

NOWOCZESNE PROWADZENIE PRZYJĘĆ WESELNYCH – DJ WODZIREJ DAMIAN NOWACZYK

Mój Instagram